rettiklerimiz:

Gençler Gönüllü Çalışıyor

Gençlerin Hazırladığı Projeler Hayat Buluyor

 MERSİN'DEKİ GENÇLER ARASINDA GÖNÜLLÜLÜK VE NASIL GÖNÜLLÜ OLUNACAĞI KONULARINDA FARKINDALIĞIN ARTTIRILMASI PROJESİ ETKİNLİKLERİ SÜRÜYOR…

Gönüllülük kavramı, hızla değişen dünyamızda gün geçtikçe daha çok önem kazanmaktadır. Bu çerçevede Mersin’de gençlerin bir STK ve kamu kurumu ile gönüllü projeler yapmasını desteklemek amacıyla, Dünya Bankası mali katkısı alınarak, İÇEV’in Mersin Toplum Gönüllüleri ortaklığı ile “Mersindeki Gençler Arasında Gönüllülük ve Nasıl Gönüllü Olunacağı Konularında Farkındalığın Arttırılması Projesi” yürütülmektedir.

Temmuz 2010 tarihinde başlayan ve Aralık 2010 tarihinde bitecek olan Proje faaliyetlerini, İçel El Sanatları ve Eğitim Vakfı (İÇEV) ve Mersin Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) üyesi 54 genç yürütmektedir. İl genelinde yapılan tanıtım faaliyetlerinde, ilin muhtelif yerlerine kurulan tanıtım masaları aracılığı ile Mersin İli’nde yaşayan gençlere ve Mersin Üniversitesi öğrencilerine “gönüllülük” kavramı anlatılarak, gönüllü projeler hazırlama ve uygulama için yönlendirmeler yapılmıştır. Tanıtım masalarında yapılan bilgilendirmeler neticesinde, tespit ettiği bir sorunun çözümüne yönelik olarak, geliştirdiği proje fikrini uygulamak isteyen tüm gençlere “Gönüllü Proje Başvuru Formu” doldurularak bir proje başvuru havuzu oluşturulmuştur. Ayrıca tanıtım masaları ile etkileşimde bulunan ve gönüllü olmak isteyen tüm vatandaşlara “gönüllü belgesi” doldurulmuştur. Bu uygulama ile İl genelinde yaşayan gönüllüler tespit edilerek, uygulanmak üzere seçilen projelerin yürütülmesinde gerekli olacak gönüllü insan kaynağı da sağlanmıştır. Proje sona erdikten sonra İÇEV ve Mersin İl Özel İdaresi tarafından yürütülecek başka gönüllü projelerde bu insan kaynağının da desteği alınacaktır.

            Tanıtım masalarında toplanan “Gönüllü Proje Başvuru Formları” arasından yapılan seçimle 25.12.2010 tarihinde “Mavi Önlüklülerle Dans Projesi (MÖDP)” hayata geçirilmiştir. Yeşilçimen Kanuni İlköğretim Okulu’nda şenlik havasında gerçekleştirilen proje kapsamında, Mersin Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Vakfı üyesi 54 gönüllü genç tarafından çeşitli faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Toroslar Kaymakamı Kaya Çıtak, Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yılmaz, İÇEV Vakfı Başkanı Hilmi Dulkadir, Projeye oyuncak desteği veren Neşe Erberk Anaokulu temsilcisi, Yeşil Çimen İlköğretim Okulu müdürü Süleyman Aydıner diğer idareciler ve öğretmenleri ile yaklaşık 250 öğrenci ve velilerinin de katılımı ile gerçekleşen etkinlikler yapıldı. Bu etkinlikler;

·       Okulun dış duvarlarına üniversitenin resim bölümü öğrencileri ile yetenekli öğrencilerden oluşan bir grupla çizgi film karakterleri boyandır. Böylece çeşitli sebeplerden devamsızlık yapan öğrenciler için okul daha çekici bir hale getirilerek devamsızlığın azaltılması hedeflendi.

·       Okul bahçesine 5 adet bank yerleştirildi.

·       Okul bahçesine minik öğrencilerin katılımı ile 25 fidan dikilerek çocuklara çevre bilinci aşılanması hedeflendi.

·       Adı geçen okulda okuyan öğrencilerle birlikte el yüz yıkama ve diş fırçalamanın önemini anlatan film izletildi.

·       Origami etkinliği, Palyaço ve müzikle birlikte dans gösterileri ve yarışmalar yapıldı.

·       34 öğrencisi olan anasınıfına oyuncak, yeni kitap ve oyuncak dolabı ile masa ve sandalyeler yerleştirildi. Anaokulu ortamı cazip bir hale getirilerek, 5–6 yaşında çocuk sahibi olan veliler devletin sunduğu imkanlar konusunda bilgi sahibi yapılarak, çocuklarını zorunlu eğitime gönderme konusunda daha istekli olmaları hedeflendi.

·       Yapılan tüm etkinliklere velilerin katılımı sağlanarak, okul öncesi eğitimin ve eğitime düzenli devam etmenin önemi anlatıldı.

·       Adı geçen okulda görev yapan öğretmenlerin, etkinlikler neticesinde öğrencilerde meydana gelecek olumlu değişiklikler sonucunda motivasyonlarının artması hedeflendi.

Yapılan etkinlikleri yerinde izleyen, öğrencilerle birlikte okul bahçesine fidan diken ve duyduğu memnuniyeti dile getiren Toroslar kaymakamı Kaya ÇITAK, “gençlerin bu heyecanını görmek, bana, tasarladığım pek çok projeyi birlikte yürütmek fikrini çağrıştırdı” dedi.

İçev Vakfı Başkanı Hilmi DULKADİR de proje hakkında katılımcıları bilgilendirdi, Dünya Bankası Mali desteği hakkında bilgi verdi.

Saat 09’da başlayan etkinlik, akşam saat 16.00’ya kadar sürdü ve halkın yoğun katılımı dikkat çekici idi.

 

Gençler Gönüllü ÇalışıyorGençler Gönüllü ÇalışıyorGençler Gönüllü ÇalışıyorGençler Gönüllü ÇalışıyorGençler Gönüllü Çalışıyor

 

Gençler Gönüllü ÇalışıyorGençler Gönüllü ÇalışıyorGençler Gönüllü ÇalışıyorGençler Gönüllü ÇalışıyorGençler Gönüllü Çalışıyor 

30 Aralk 2010, Perembe
Bu ierikle ilgili henz herhangi bir yorum yaplmamtr. Bu ierikle ilgili Yorumunuzu eklemek iin buray tklaynz.

Haberler 20

Ana Sayfam Yap | Web Tasarmcya E-Posta | E-Posta