rettiklerimiz:

İçev Ödüllendirildi

Mersin tso, mersin ün., mersin-tarsus osb ve odtü teknopark işbirliğinde,rıs mersin projesi kapsamında mersin il sınırlarında bulunan firmalara inovasyon kültürünün tanıtımını ve yayılımını sağlamak amacı ile düzenlenen mersin 2. Inovasyon yarışması’nda sosyal inovasyon dalında içev ödül aldı.

Mersin TSO, Mersin Ün., Mersin-Tarsus OSB ve ODTÜ Teknopark işbirliğinde,  RIS Mersin Projesi kapsamında Mersin il sınırlarında bulunan firmalara inovasyon kültürünün tanıtımını ve yayılımını sağlamak amacı ile düzenlenen Mersin 2. Inovasyon Yarışması’nın ödül töreni Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

Yarışmaya “Üçü Bir Arada Barbekü” isimli ürünle katılan Yürek Makine büyük ödülün sahibi oldu. Firma Yetkilisi Serdar Yürekli ödülünü Mersin Valisi Hüseyin Aksoy’dan aldı. Süreç inovasyonunda Tema Sınayi ve Tic. Ürt. Ltd. Şti. adına firma yetkilisi Özmen Kızılkoca’ya ödülünü Değerlendirme Kurulu adına Temsa Otomotiv San. A.Ş. Ar-Ge Müdürü İbrahim Eserce, ürün inovasyonunda Aşut Fiberglass adına firma yetkilisi Fatih Aşut’a ödülünü CASTEX-Firması CEO’su François Castro, ürün inovasyonunda Seçil Kauçuk firma yetkilisi Sedat Ergezer’e ödülünü MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, yine ürün inovasyonunda Betrettin ÖZ-Milksan Endüstri Makineleri firma yetkilisi Cihan Uçarı’ya ödülünü MTSO Meclis Başkanı İbrahim Kiper, sosyal inovasyonda ise İçel El Sanatları ve Eğitim Vakfı yetkilisi Hilmi Dulkadir’e ödülünü Mersin İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Zahteroğulları verdi.

Mersin 2. İnovasyon Yarışması büyük ödülünün sahibi Yürek Metal firma yetkilisi Serdar Yürekli; mangal, gril ve barbeküyü bir araya getirerek aynı ayda 3 pişirim yapabilen bir ürün gerçekleştirdiklerini ve ürünün şimdiden Fransa’dan 3 treyler sipariş aldığını söyledi.

İnovasyonun ülkeler için ekonomik büyümenin, istihdamı artırmanın ve yaşam kalitesini yükseltmenin anahtarı geline geldiğini belirten Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, “Türkiye’de inovasyon konusunda önemli çalışmalar yapılıyor fakat hala istenilen noktaya gelinmedi. IMF ve Dünya Bankası verilerine göre 180 ülke arasında ekonomik büyüklük sıralamasında 2007 raporuna göre inovasyon endeksinde değerlendirmeye alınan 37 ülke arasında son sıradayız. İlimiz bu noktada Türkiye için öncü rol üstlenmiş durumda. RIS-Mersin Projesi ülkemizin Avrupa Birliği tarafından kabul edilen ilk inovasyon projesidir. Bu proje, başarısı ve ilk örnek olması nedeniyle de ayrıca önem taşımaktadır” dedi.

Vali Aksoy, “Bilim ve teknolojinin ekonomik ve toplumsal yarar sağlayacak biçimde yenilenmesi, yeniden dizayn edilmesi olarak tanımlanabilecek inovasyon, bulunmamış olanı keşfetmekten çok değer yaratma yollarını keşfetmeyi hedeflemektedir. Eskiden beri ülkeler vatandaşların refah düzeyini yükseltmek için firmalar ise pazar payını artırmak için rekabet içindedirler. Bu rekabette de en önemli araç inovasyondur. Mersin sınırları içindeki firmaların kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının inovasyona ilgisini artırmak amacıyla geçen yıl ilki düzenlenen inovasyon yarışmasına 21 firma katılırken bu sene 27 firma katıldı. Bu da yarışmanın amacına hizmet ettiğinin bir göstergesidir” ifadesinde bulundu.

Ticaretin ve üretimin gün geçtikçe çok daha zor koşullarda büyük ve güçlü rakiplere rağmen yapıldığı bu günlerde Yenilikçiliğin en güçlü araç olduğunu belirten Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, “Hiç kuşkusuz ki Mersinli firmalarımız da her geçen gün, inovasyon kavramının rakiplerimizle rekabet edebilmemizde ne denli önemli olduğunun bilincine varıyor. Firma yöneticilerimiz çok iyi biliyorlar ki, rakiplerimizle rekabet edebilmemiz için işimize, üretimimize farklı gözlerle, farklı açılardan bakmalıyız. İhtiyaçlarımızı, müşterimizin ve tedarikçilerimizin ihtiyaçlarını gözlemleyerek anlamaya çalışmalıyız ki firmalarımızın daha çok kar etmesini, bir kaç adım önde olmasını sağlayacak yeni fikirler, yeni süreçler, çözümler geliştirebilelim” dedi.

Başkan Aşut, “Biz de Oda olarak sıradanlıktan çıkıyor yenilikçiliği kendi içimizde uyguluyoruz. Bu kapsamda, 4 yeni projemize finansman sağladık. Sözleşme aşamasında olan ‘Akdeniz İş Destek Ağı’ projemiz ile tüm Avrupa’da KOBİ’lere hizmet veren yaklaşık 600 kuruluşun katılımıyla oluşturulan yeni bir iletişim ağının içindeyiz. Avrupa Birliği finansmanlı diğer bir Leonardo Programı projesi olan ve İspanya’da daha önce uygulanmış bir eğitim programını Mersin’e transfer ederek ‘İnovasyon Müdürleri Yetiştirilmesi’ Projesi ile ise firmalarımıza yeni yöntemler öğreterek yeni ufuklar açmayı hedefliyoruz. İngiliz Büyükelçiliğiyle yürütülen ‘KOBİ İçin İnovasyon Danışmanlığının Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında Odamız uzman personeli sizlere, inovasyon yapmanız için olmazsa olmazları getirecek, bu konularda sizlere koçluk hizmeti verecek. Ayrıca yine Avrupa Birliği’nden finansmanını sağladığımız ‘Mersin İş Melekleri Ağı ve Girişimci Akademisi’ adlı projemiz ile firmaların ve potansiyel girişimcilerin yeni atılımlar gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu finansman kaynaklarını çeşitlendirmek için çalışacağız” diye konuştu.

Katma Değerli Ürünlerin ve Pazarın Devamlı İnovasyonu konusunda bir sunum gerçekleştiren Fransız Castex Firması Genel Müdürü François Castro, “Fransız hükümetinden çok fazla şarap üretilen bir bölge için talep geldi. Güneş tarafında olan üzümler olgunlaşmıştı 12–13 dereceydi. Gölgede olan üzümler ise olgun değildi onlar 5–6 derece arasındaydı. Bunlar karıştırıldığında 8 derece, hepsi güneşe konulduğunda ise 13 derecede olacaktı. Tabi burada yaprakları kesemezsiniz. Şarabın tadını veren yapraklardır. Dolayısıyla tekstil diyebileceğim bir ipucu bulmak gerekir. Hem etkin olması hem de pazar payını bana kazandırması lazım. Ben de bunun üzerine 50 cm eninde bir kumaş keşfettim. Kumaş, üzüm zamanından 2 ay önce bağlara konuluyor ve şaraptaki alkolü 2–3 derece artırıyor. Ve bunu yüzde yüz doğal bir tarzda yapıyor” dedi.

Bankacılık sektöründe inovasyonun öneminden bahseden TEB KOBİ Bankacılığı Pazarlama Satış ve Ürün Geliştirme Direktörü Devrim Ziya Tavil, “Bugün Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99’u KOBİ’lerden oluşuyor. Artık ‘ne üretirsem satarım’ devri bitti. Günümüzde artık alın teri değil akıl teri satmak gerekiyor. Dünyada her 20 bin inovatif fikirden ancak 1’i ticarileşmekte. Bunun için daha yaratıcı olmak fikrin arkasında durmak gerekiyor” ifadesini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Meslek Liseleri Memleket Meseleleri’ Projesi hakkında bilgi veren Koç Holding Dış İlişkiler ve Sosyal Sorumluluk Koordinatörü İnci Aylin Gezgüç ise projeye, Türkiye’nin eğitim sorununa bir parça da olsa çözüm olmak için başladıklarını, amaçlarının gençlerin meslek liselerine girmelerini sağlamak ve ekonominin ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanların yetiştirilmesini teşvik etmek olduğunu söyledi.

29 Aralk 2008, Pazartesi
Bu ierikle ilgili henz herhangi bir yorum yaplmamtr. Bu ierikle ilgili Yorumunuzu eklemek iin buray tklaynz.

Haberler 20

Ana Sayfam Yap | Web Tasarmcya E-Posta | E-Posta