rettiklerimiz:

Vali Aksoy Doğal Boya Tesisinde İnceleme Yaptı

Mut'ta bulunan boya tesisini gezen vali aksoy, "tesisi yaşatmalıyız" dedi

Vali Aksoy Doğal Boya Tesisinde İnceleme YaptıVakfımız, 1995 yılında Mut Hacıahmetli köyünde mevcut bitkiler üzerinde yürüttüğü çalışmalar sonucunda boyar bitkileri tespit ederek boyamada kullanmak üzere bir  doğal boya tesisi kurudu. Tesis, yörede yetişen boyar bitkilerden  elde edilen doğal renklerle yün boyaması yapmaktadır. Boyanan yün, yörenin meşhur kadınbastı çullarının dokunmasında kullanılmaktadır.

Kimyasal boyaların kansorejen madde ihtiva ettiği varsayımı giderek yaygınlaşırken dah sağlıklı bir yaşam için doğal ürünler tercih edilmektedir. Bu durumu göz önüne alan vakfımız, hem halk sağlığı hem de yöre köylerinin kalkınmasına destek olmak üzere doğal boya üretimi üzerine yoğunlaşmıştır.

Mut'ta inceleme gezisi yaparken Doğal Boya tesisini de gezen Mersin Valisi, boyar bitkiler stokunu, boyanmış iplerin renklerini ve dokunan kilimleri inceledi.

Tesiste boya ustası Kemal Efecan ve Vakıf başkanımızdan bilgi alan Vali, "tesisi yaşatmalıyız" dedi

Önümüzdeki günlerde konu ile ilgili olarak yetkililerle bir değerlendirme toplantısı yapılacak ve tesisin geliştirilmesine yönelik görüş ve öneriler ele alınacak.

 

 

 

 

21 Mays 2009, Perembe
Bu ierikle ilgili henz herhangi bir yorum yaplmamtr. Bu ierikle ilgili Yorumunuzu eklemek iin buray tklaynz.

Haberler 20

Ana Sayfam Yap | Web Tasarmcya E-Posta | E-Posta