rettiklerimiz:

İÇEV hizmet Binası açılışı yapıldı

İçel el sanatları ve eğitim vakfı (içev), hayırsever işadamı kadir aktaş tarafından bağışlanan yeni hizmet binasına kavuştu.

    İÇEV hizmet Binası açılışı yapıldı    

Akkent Mahallesi Akyurt Apartmanı 1. katında bulunan yeni hizmet binasının açılışına, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Karasabun, Yenişehir Kaymakamı Eyüp Sabri Kartal, İl Emniyet Müdürü Arif Öksüz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Vedat Güngör, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, İl Genel Meclisi Başkanı Hüseyin Yıldırım, Grup Başkan Vekilleri Fahrettin Kılınç, Aydın Dirik, Meclis Üyeleri, Sendika temsilcileri, bazı sivil toplum örgütleri hayırsever işadamı Kadir Aktaş ve Vakıf Kurucularının katılımıyla gerçekleşti. 
        Vali Aksoy, İÇEV’in, el sanatlarının tanıtılması ve geliştirilmesi adına çok önemli görev üstlenen ve bugüne kadar çok güzel çalışmalar yapan bir vakıf olduğunu ifade ederek, “Bu çalışmaların, Mersin’in sosyal ve kültürel anlamda daha iyi bir noktaya gelmesinde çok önemli katkıları olacağına inanıyorum” dedi. 
        Vakfın bu güne kadar kamu binalarında faaliyetini sürdürdüğünü ancak son çıkan kanunla vakıf ve derneklere kamu binalarının tahsis edilmesinin yasal olarak mümkün olmadığını ifade eden Aksoy, bina arayışı içine giren İÇEV’e bina bağışlayan hayırsever Kadir Aktaş’a teşekkür etti. 
        İÇEV’in, kendi kaynaklarının yanı sıra AB’den almış olduğu kaynaklarla Mersin’in bir çok bölgesinde yürüttüğü çalışmalar olduğunu, Çukurova Kalkınma Ajansı’na (ÇKA) sunacağı proje ve oradan alacağı kaynaklarla çalışmalarına devam edeceğini ifade eden Vali Aksoy, özel misafirlerine sunmak üzere vakıftan ürünler alarak hem kadınları desteklemeyi, hem yöresel ürünlerimizin tanıtımına katkı sunmayı amaçladığını kaydederek, vatandaşların da bu anlamda el sanatlarını tercih edebileceklerini vurguladı. 
        İl Özel İdaresi ile İÇEV’in birlikte yürüttüğü Mikro Kredi Projesi kapsamında bu güne kadar 750‘den fazla kadına mikro kredi verildiğini ifade eden Aksoy, “Çamlıyayla’dan Aydıncık’a kadar bir çok bölgede çok sayıda kadınımız krediden yararlandı. İÇEV ayrıca kadınlara bir çok kurs ve seminer düzenleyerek belirli alanlarda daha iyi yetişmelerine katkı sağladı. İl Özel İdaresi Mikro Kredi İş Geliştirme Merkezi (ÖZİŞGEM) ile kendi işini geliştirmek isteyen kişilere İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) tahsis ederek, kadınların orada işini geliştirdikten ve kendi işyerini açtıktan sonra burayı başka kadınlara devretmesi gibi örnek bir çalışmayı da yürütüyor” diye konuştu. 
        Konuşmaların ardından Vali Aksoy’a İÇEV’in çalışmalarına sunduğu katkılardan dolayı plaket verilirken, Vali Aksoy da binayı Vakfa bağışlayan Kadir Aktaş’a, vakfa katkı sunan MESİAD Başkanı Ali Doğan’a ve Akdeniz Eski Belediye Başkanı Kenan Yücesoy’a plaket verdi. 30.04.2010 
 

30 Nisan 2010, Cuma
Bu ierikle ilgili henz herhangi bir yorum yaplmamtr. Bu ierikle ilgili Yorumunuzu eklemek iin buray tklaynz.

Haberler 20

Ana Sayfam Yap | Web Tasarmcya E-Posta | E-Posta