rettiklerimiz:

İçev'in kuruluşu

İçev 1998 yılında kurulmuştur

İÇEV’in KURULUŞU

 

-1996’dan 1998’e uzanan sürecin özeti-

 

Valiliğimiz, 1996 yılında Kırsal Kalkınma Projesi Kapsamında İçel’de zengin el dokumalarını değerlendirmek, bir kültür unsuru olarak korumak ve bu ürünlerin üreticisi kadınların istihdamını artırmak üzere hazırlanan “İçel El Sanatlarını Araştırma, Geliştirme, Eğitim ve Pazarlama Projesi”ni uygulamaya koymuştur.

 

Proje için Prof. Dr. Taciser Onuk başkanlığında bir araştırma ekibi oluşturulmuştur. Ekipte Gazi Üniversitesi Uygulamalı El Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Feriha Akpınarlı ve Yrd. Doç. Dr. Serpil Ortaç ve Hilmi Dulkadir yer almıştır Ekibe, bütün ilçelerde araştırma yaptırılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında İçel’de, kırsal kesimde yaşayan ya da kırsal kesimden şehre göç etmiş kadınların büyük bölümünün kilim – sumak-zili dediğimiz kirkitli ve kumaş için mekikli el dokumalarını bildiği, ayrıca 2000 adet ilkel el dokuma tezğahına da sahip oldukları görülmüştür.

 

Bu veriler ışığında İçel’de kilim, kumaş dokumaları ile iğne oyalarını üretime geçirme kararı verilmiştir.

 

Valiliğimiz bu amaçla İl Özel İdaresi kaynaklarından 16 milyar ayırmış ve üretime geçmiştir.

 

İlk etapta kumaş dokuyucusu 100 kadına ulaşılmış, kumaş dokuma malzemesi verilerek üretim yapmaları istenilmiş ve bu dokuyucular 10.000 m. kumaş, 1000 adet de yer yaygısı dokuyarak toplam 4.500.000 TL tutarında kazanç elde etmişlerdir.

 

Aynı tezğahlarda dokunan yer yaygılarına ilave, el dokuma, Amerikan servis, fiskos ve çıpıt dokumalar Vakko mağazaları’na verilmiş, Vakko, bunların bir bölümünü ithal ettiklerini ancak bundan sonra İçelli kadınlar dokuyabilirler ise ithalatı kesip tamamen İçel’e yöneleceklerini ve ayda en az 5000 adet muhtelif dokuma alacaklarını belirtmişlerdir.

 

Bu teklifi çok olumlu bulan Valiliğimiz gerekli tedbirleri alarak üretimi genişletmiştir. Bu girişimle kısa süre içinde 100 adet olan el dokuyucusu kadın sayısı 300’e çıkarılmıştır.

 

Buğün İçel’de bu kadınların ürettiği ürünler başta VAKKO olmak üzere OYAK gibi pek çok ünlü mağazalara sevk edilmekte ve yoğun ilgi görmektedir.

 

Valiliğimiz el sanatları projesinin 2.kısmını kilim dokumacılığıyla ilgilidir.

 

İçel, özellikle “ Yörük ” dokumaları ile ünlüdür. Bu durum göz önüne alınarak yöredeki koyun yünleri toplanmış, Mut – Hacıahmetli köyündeki 100 kadına yıkatılmış, aynı kadınlara eğirtilmiştir. Yıkama, bükme, yumak yapma gibi pek çok işlemden dolayı 100 kadın fiilen çalışmakta ve para kazanmaktadır.

 

Ayrıca, aynı köyde deneme üretimiyle gelişen bir “Doğal boya Ünitesi” oluşturulmuştur. Doğal boyalar Sümerbank Isparta tesislerinde test edilmiş ve çok iyi rapor alınmıştır. Bu olumlu gelişmeler göz önüne alınarak 4 dönüm arsa üzerine kurulu 700 m2’lik bir oturuma sahip aylık 50 ton kapasiteli bir “doğal boya tesisi” inşaatı bitirilme safhasına gelmiştir. Tesis tamamlandığında Türkiye geneline doğal boyalı ip temini buradan gerçekleşecektir.

  

Doğal boyalı yün iplerle Mersin Arpaçsakarlar, Mersin merkez, Toroslar, Hal, Selçuklar mahallesinde kurulan 100 tezğahta üretime başlanmıştır.

 

 Ayrıca Mut’un Hacıahmetli A. Köselerli, Alaçam, Palantepe, Kayaönü, Özlü, Diştaş ve Sakız köylerinde de 250 kadın buğüne kadar 659 m2 halı-kilim dokumuş ve 12.750.000.000 Tl para kazanmışlardır.

 

 Kilim ve halı dokumaları Eylül ayında Silifke, Erdemli, Anamur köylerine de yaygınlaştırılarak 500 kişilik kadın istihdamına ulaşılacaktır.

 

Bütün bu çalışmalar sonucunda büyüyen çalışma sahası ve buna bağlı üretimin kalite kontrolu, malzeme temini ve üretimin toplanıp pazara sunulması gibi birçok önemli işlemin aksamadan yerine getirilmesi amacıyla bir de vakıf kurulmuştur.

 

Vakıf, Dönemin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nün teklifi, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Memiş'in girişimi,, Vali Şenol Engin'in desteğiyle ile kurucular kurulu belirlenmiş,  il Özel İdaresi'nden sağlanan 1.000.000 Tl. ve kurucu üyelerden alınan 371.000 TL mali  destekle kuruluş başvurusu yapılmıştır. Vakfın diğer kurucuları arasında İçel Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, Mersin, Silifke, Mut Ticaret ve Sanayi Odaları da yer almaktadır.

 

 

Sonuç :

 

El sanatları üretim çalışmaları kapsamında halen 350 kadın Kilim-halı, 300 kadın da el dokuma Avrupa kilim (Vakko mağazalarında şimdi bu kilimlerin adı “Mersin Kilimi” dir) Amerikan servis, fiskos ve çıpıt dokuması yapmakta, böylece İçel’de 650 kadın fiilen üretici konumdadır. Eylül ayı başında hedefimiz 1000 kişilik bir organizasyona ulaşmaktır.

Bu ierikle ilgili henz herhangi bir yorum yaplmamtr. Bu ierikle ilgili Yorumunuzu eklemek iin buray tklaynz.
Ana Sayfam Yap | Web Tasarmcya E-Posta | E-Posta